Deklaracja dostępności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja dostępności dotyczy  serwisu internetowego Biuletynu Informacji Publicznej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

  • Data publikacji strony internetowej: 
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

  • struktura nagłówków nie wszędzie jest poprawnie uporządkowana;
  • fokus jest nieczytelny na niektórych elementach;
  • niektóre elementy strony nie mają odpowiedniego kontrastu;
  • mapa serwisu nie odzwierciedla tego jak zbudowana jest strona. W strukturze mapy serwisu znajduje się też wiele pustych folderów;
  • przyciski zmiany rozmiaru czcionki oraz przycisk przełączania widoku o normalnym i wysokim kontraście nie działają dla podstrony „Wyszukiwanie zaawansowane";
  • formularze na stronie nie są w pełni dostępne.

Przygotowanie deklaracji dostępności

Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja

  • Data sporządzenia deklaracji:  
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji:  

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
Raport z informacjami o samoocenie dostępności

Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje

Inne informacje

Wniosek o zapewnienie dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej

Wniosek o zapewnienie dostępności może złożyć osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy. Po wykazaniu interesu faktycznego, a więc wskazaniu realnej potrzeby skorzystania z usług urzędu – ma prawo wystąpić do urzędu z wnioskiem o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej.

Wniosek o zapewnienie dostępności powinien zawierać:

  1. Dane kontaktowe wnioskodawcy;
  2. Wskazanie bariery utrudniającej lub uniemożliwiającej dostępność w zakresie architektonicznym lub informacyjno-komunikacyjnym;
  3. Wskazanie sposobu kontaktu z wnioskodawcą;
  4. Wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia dostępności, jeżeli dotyczy.

Termin realizacji:

  • Zapewnienie dostępności, w zakresie określonym we wniosku następuje bez zbędnej zwłoki nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
  • Jeżeli zapewnienie dostępności, w zakresie określonym we wniosku, nie jest możliwe w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, to Centrum niezwłocznie powiadamia wnioskodawcę o przyczynach opóźnienia i wskazuje nowy termin zapewnienia dostępności, nie dłuższy niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
  • W przypadku braku możliwości zapewnienia dostępności w zakresie określonym we wniosku Centrum jest obowiązane zaproponować rozwiązanie alternatywne oraz dołączyć uzasadnienie.

Złożenie wniosku

Wniosek można złożyć:

  • Pocztą tradycyjną – wysyłka na adres: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, ul. Wincentego Pola 38, 40-596 Katowice
  • Emailem – wysyłka na adres biuro@scwis.pl
  • Osobiście w siedzibie Centrum

Przyjmowanie i załatwianie spraw odbywa się w godzinach pracy sekretariatu, tj. od poniedziałku do piątku, od 7.30 do 15.30.

 

Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Anna Szewczyk — mailowo anna.szewczyk@scwis.pl lub telefonicznie (32) 601 21 08.

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:

Nazwa organu odwoławczego: Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności

Adres organu odwoławczego: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
ul. Wincentego Pola 38
40-596 Katowice

Adres e-mail organu odwoławczego: biuro@scwis.pl

Telefon organu odwoławczego: (32) 601 21 08

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Pozostałe informacje

Aplikacje mobilne

APLIKACJA MOBILNA mPAMIĘĆ

Status pod względem zgodności z ustawą o dostępności cyfrowej:
Aplikacja mobilna jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
Tryb gry i spaceru w aplikacji nie są dostosowane dla osób niewidomych. Aplikacja funkcjonuje poprawnie gdy jest użytkowana wyłącznie w ściśle określonych lokalizacjach geograficznych. Opiera się na wyświetlaniu geolokalizacji na interaktywnej mapie oraz wyłącznie wzrokowych wskazówkach. Mapy są wyłączone z wymogu dostępności (opatrzone są opisem tekstowym). Z powyższego wynika brak możliwości samodzielnego uruchomienia przez osobę niewidomą nagrań wideo w multimediach zsynchronizowanych dlatego multimedia te nie posiadają audiodeskrypcji.

 

Dostępność architektoniczna

DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA
ŚLĄSKIE CENTRUM WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI
ul. Wincentego Pola 38


INFORMACJA DLA ZWIEDZAJĄCYCH ZE SZCZEGÓLNYMI POTRZEBAMI
Podczas zwiedzania wystawy stałej przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, osoby słabo widzące i niewidome, osoby w spektrum autyzmu oraz z innymi dysfunkcjami psychicznymi lub intelektualnymi zaleca się zwiedzanie w asyście osoby towarzyszącej/ opiekuna lub z przewodnikiem. Obiekt posiada możliwość wyciszenia niektórych ekspozycji (po wcześniejszym poinformowaniu w recepcji), w celu zmniejszenia ilości bodźców płynących z ekspozycji. 

Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami została wyłączona z użytkowania na czas trwającej rozbudowy ŚCWiS, na okres do grudnia 2025 roku, z uwagi na jej lokalizację w części budynku podlegającej przebudowie. Na parterze, po prawej stronie za szatnią, znajdują się dwie toalety: damska oraz męska. Szerokość drzwi wejściowych i wewnętrznych wynosi 0,9 m, szerokość drzwi do kabiny to 0,8 m. Wymiary kabiny toalety damskiej: szerokość 1 m, głębokość 1,1 m. Wymiary kabiny toalety męskiej: szerokość 1,15 m, głębokość 1,1 m.


BUDYNEK
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zlokalizowane zostało w budynku poprzemysłowym przy terenie KWK Wujek, znajdującym się bezpośrednio w linii zabudowy przy ulicy Wincentego Pola. Wzdłuż obiektu znajduje się chodnik biegnący przy samej jego ścianie, stanowiący oddzielenie budynku od ciągu jezdnego.

Dla gości Instytucji wyznaczono jedno miejsce postojowe oznaczone kopertą, znajdujące się około 50m od budynku naprzeciwko wejścia głównego.

Dojście do budynku zostało zaprojektowane poprzez wyprofilowanie utwardzenia z kostki betonowej do poziomu wejścia. Utworzona została pochylnia o łagodnym spadku umożliwiająca wejście na zasadzie równości dla wszystkich użytkowników z obu stron. Od strony ulicy różnica wysokości w stosunku do poziomu jezdni została zabezpieczona balustradą oraz odbojnikiem w postaci palisady betonowej. Poza przestrzenią pochylni na poziomie jezdni zastosowano obniżenie krawężnika, umożliwiające dostęp na teren chodnika.


HOL GŁÓWNY (PARTER)
W holu głównym nie występują różnice poziomów. W  holu zlokalizowano ladę recepcyjną z częściowo obniżonym kontuarem, co w pełni umożliwia korzystanie z oferowanych w recepcji usług, poczekalnię z siedziskami, szatnię oraz toalety.

CIĄGI KOMUNIKACYJNE
Główny pion komunikacyjny umieszczono w bezpośrednim sąsiedztwie holu wejściowego. W strefie tej umieszczono 3-biegową klatkę schodową oraz windę. W ich pobliżu znajdują się toalety ogólnodostępne. Przy schodach umieszczono pola uwagi. Pochwyty balustrad oznaczone czytelną informacją o numerze piętra wraz z informacją w alfabecie Braille’a. Eskpozycja na kondygnacji podziemnej oraz parterze kończy się klatką schodową jednobiegową, którą można udać się na kolejny poziom ekspozycji. W   celu obejrzenia całości wystawy przez osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi istnieje konieczność powrotu do początku ekspozycji danego piętra w celu skorzystania z windy, aby dostać się na kolejne piętro.


WYSTAWA STAŁA (ROZMIESZCZONA NA TRZECH KONDYGNACJACH)
Przy wejściu na każdy z poziomów wystawy stałej umieszczono mapy tyflograficzne zawierające plany poszczególnych kondygnacji budynku z uwzględnieniem ścian, lokalizacji recepcji, szatni, toalet, klatek schodowych, trasy zwiedzania i sali audiowizualnej. Wystawa ma charakter multisensoryczny, angażujący do aktywnego uczestnictwa. Ekspozycja wyposażona jest w ściany angażujące do aktywnego uczestnictwa i uruchamiania ekspozycji poprzez dotyk poszczególnych partii np. mapy w celu uzyskania informacji. Na wystawie znajdują się ekrany interaktywne wymagające dotknięcia w celu odsłuchania i/lub odczytania informacji w języku polskim lub angielskim. W interfejsach multimediów i grafikach zastosowano duże liternictwo, kierując się zasadą co najmniej 1 cm wysokości litery oglądanej z 1 metra. Wykorzystywane czcionki cechują się dobrą czytelnością, tekst jest mocno kontrastowy, np. żółte litery.

W miejscach, gdzie zainstalowane są włączniki widowisk umieszczona została plakietka z kodem QR prowadzącym do nagrania wideo zamieszczonego w sieci internet, w którym tłumacz przekazuje treść widowiska opowiadaną przez narratora w polskim języku migowym (PJM).

Zastosowano tablice z informacjami w języku Braille’a dla osób niewidzących, a także pętle indukcyjne emitujące ścieżkę dźwiękową danego widowiska, jako wspólny dźwięk scalony z wszystkich kanałów.

Całości ekspozycji towarzyszy oprawa muzyczna w tle.

W poszczególnych gablotach zostały otwarte segmenty, bez zabezpieczającego oszklenia. W segmentach tych zostały zgrupowane obiekty, które zwiedzający mogą wziąć do ręki: hełmy milicji obywatelskiej, pałki milicyjne.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna


Sposoby i środki wspierające komunikowanie się:
  • kontakt za pomocą poczty elektronicznej.
  • przesyłanie wiadomości tekstowych, w tym z wykorzystaniem wiadomości SMS, MMS lub komunikatorów internetowych.
  • komunikacja audiowizualna, w tym z wykorzystaniem komunikatorów internetowych.
Urządzenia lub środki techniczne do obsługi osób słabosłyszących:
  • pętle indukcyjne emitujące ścieżkę dźwiękową danego widowiska, jako wspólny dźwięk scalony z wszystkich kanałów zainstalowane w każdej z sal wystawienniczych.
  • w holu znajduje się multimedialna tablica wprowadzająca do wystawy, nagrany przewodnik w planie średnim, który za pomocą PJM opowiada jak zwiedzać.
  • Pochwyty balustrad oznaczone informacją o numerze piętra w alfabecie Braille'a.
  • Mapy tyflograficzne na każdym piętrze.
  • Plakietki z kodem QR prowadzące do do nagrania wideo, w któym tłumacz przekazuje treść narratora w PJM.
  • W interfejsach multimediów i grafikach zastosowano duże litery, zgodnie z zasadą 1 cm litery oglądanej z 1 m, żółta czcionka.

Powrót na początek strony